Najczęściej spotykane dolegliwości bólowe w ciąży to:

  • ból kręgosłupa,
  • ból brzucha,
  • obrzęki,
  • bóle nóg i
  • ogólne przemęczenie.

Ciąża bliźniacza ból brzucha może być wynikiem powiększającej się macicy. Dodatkowo rosnący brzuszek wpływa na zmianę środka ciężkości i pogłębienie lordozy lędźwiowej. Ponadto burza hormonów jaka powstaję w ciele kobiety od momentu zapłodnienia, może wywoływać kolejne dolegliwości w ciąży, takie jak na przykład zgaga, nudności czy zaparcia.

Myślę, że każda z Nas, która urodziła dziecko, wie o czym mówię.

Generalnie okres ciąży to zjawisko według mnie „magiczne”, tylko dlaczego tych dolegliwości musi być aż tyle ?

I jak sobie z Nimi radzić ?

Dolegliwości Bólowe W Ciąży Ciąża Bliźniacza Ból Brzucha Gorzów

Podpowiem Wam, jak z wyżej wymienionymi dolegliwościami radzą sobie moje pacjentki.

W czasach których żyjemy, na szczęście jest wiele rozwiązań.

Jeśli brak jest przeciwwskazań, kobiety w ciąży mogą uczestniczyć z zajęciach fitness organizowanych specjalnie dla „ciężarówek”, odpowiednia dawka snu, zdrowe jedzenie – lekkie, pożywne, spacery, odpoczynek z nogami uniesionymi wyżej niż pupa, basen i … masaż dla kobiet w ciąży – według mnie jedna z najlepszych form relaksu.

Badania dowodzą, że masaże przeprowadzone w okresie ciąży, korzystnie wpływają na dolegliwości bólowe. Odpowiednio wykonany masaż pomaga w :

  • rozluźnieniu napiętych mięśni,
  • poprawia samopoczucie,
  • krążenie krwi.
  •  jest bezpieczną formą relaksu i odpoczynku.

Masaż można połączyć z wybranymi metodami terapii leczniczej oraz aplikacją plastra Kinesiology Taping – w celu likwidacji obrzęków, terapii przeciwbólowej lub podtrzymującej efekt leczenia.

Tak naprawdę, każda z Nas miała lub ma swoje indywidualne sposoby na dolegliwości bólowe w ciąży. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej, masażu czy basenu, warto wypróbować każdą z tych form „pomocy” i ocenić, która jest najskuteczniejsza i dopasowana do Waszych potrzeb.

Warto również już w okresie ciąży, obserwować dolegliwość, która bardzo często jest pomijana lub po prostu niejasna – mam na myśli rozstęp mięśnia prostego brzucha. Takie rozejście mięśnia prostego brzucha, które jest szybko zdiagnozowane, ma największą szansę na zejście już w okresie połogu lub bezpośrednio po Nim.

mgr fizjoterapii Magdalena Figiel jest ekspertem rehabilitacji kobiet w ciąży.  Jeśli jesteś zainteresowana lub chcesz uzyskać pomoc skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu 507 030 063 lub wypełnij formularz zgłoszenia.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,