Najczęściej spotykane dolegliwości bólowe w ciąży to:
- ból kręgosłupa,
- ból brzucha,
- obrzęki,
- bóle nóg i
- ogólne przemęczenie.
Ciąża bliźniacza ból brzucha może być wynikiem powiększającej się macicy. Dodatkowo rosnący brzuszek wpływa na zmianę środka ciężkości i pogłębienie lordozy lędźwiowej. Ponadto burza hormonów jaka powstaję w ciele kobiety od momentu zapłodnienia, może wywoływać kolejne dolegliwości w ciąży, takie jak na przykład zgaga, nudności czy zaparcia.
Myślę, że każda z Nas, która urodziła dziecko, wie o czym mówię.
Generalnie okres ciąży to zjawisko według mnie „magiczne”, tylko dlaczego tych dolegliwości musi być aż tyle ?
I jak sobie z Nimi radzić ?
Podpowiem Wam, jak z wyżej wymienionymi dolegliwościami radzą sobie moje pacjentki.
W czasach których żyjemy, na szczęście jest wiele rozwiązań.
Jeśli brak jest przeciwwskazań, kobiety w ciąży mogą uczestniczyć z zajęciach fitness organizowanych specjalnie dla „ciężarówek”, odpowiednia dawka snu, zdrowe jedzenie – lekkie, pożywne, spacery, odpoczynek z nogami uniesionymi wyżej niż pupa, basen i … masaż dla kobiet w ciąży – według mnie jedna z najlepszych form relaksu.
Badania dowodzą, że masaże przeprowadzone w okresie ciąży, korzystnie wpływają na dolegliwości bólowe. Odpowiednio wykonany masaż pomaga w :
- rozluźnieniu napiętych mięśni,
- poprawia samopoczucie,
- krążenie krwi.
- jest bezpieczną formą relaksu i odpoczynku.
Masaż można połączyć z wybranymi metodami terapii leczniczej oraz aplikacją plastra Kinesiology Taping – w celu likwidacji obrzęków, terapii przeciwbólowej lub podtrzymującej efekt leczenia.
Tak naprawdę, każda z Nas miała lub ma swoje indywidualne sposoby na dolegliwości bólowe w ciąży. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej, masażu czy basenu, warto wypróbować każdą z tych form „pomocy” i ocenić, która jest najskuteczniejsza i dopasowana do Waszych potrzeb.
Warto również już w okresie ciąży, obserwować dolegliwość, która bardzo często jest pomijana lub po prostu niejasna – mam na myśli rozstęp mięśnia prostego brzucha. Takie rozejście mięśnia prostego brzucha, które jest szybko zdiagnozowane, ma największą szansę na zejście już w okresie połogu lub bezpośrednio po Nim.
mgr fizjoterapii Magdalena Figiel jest ekspertem rehabilitacji kobiet w ciąży. Jeśli jesteś zainteresowana lub chcesz uzyskać pomoc skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu 507 030 063 lub wypełnij formularz zgłoszenia.
Tagi: basen, bezpieczną formą relaksu i odpoczynku, ból brzucha, ból kręgosłupa, bóle nóg, burza hormonów, dolegliwości bólowe w ciąży, Dolegliwości bólowe w okresie ciąży, efekt leczenia, indywidualne sposoby, jedna z najlepszych form relaksu, Kinesiology taping, kobiety, kobiety w ciąży, krążenie krwi, likwidacji obrzęków, masaż, masaż dla kobiet w ciąży, moje pacjentki, nudności, obrzęki, od momentu zapłodnienia, odpoczynek, odpowiednia dawka snu, ogólne przemęczenie, okres ciąży, pogłębienie lordozy lędźwiowej, poprawia samopoczucie, powiększająca się macica, przeciwwskazań, Rosnący brzuszek, rozejście mięśnia prostego brzucha, rozluźnieniu napiętych mięśni, rozstęp mięśnia prostego brzucha, spacery, terapii przeciwbólowej, w okresie połogu, zajęciach fitness, zaparcia, zdrowe jedzenie, zgaga
Zostaw komentarz