Koślawe stópki u dwulatka

Koślawe stópki u dwulatka, trzylatka czy pięciolatka ,to wciąż problem z którym spotykam się na co dzień. Rodzice niepokoją się ustawieniem pięt ” na zewnątrz ” co często związane jest ze stopą płaską.

Zatem mamy się martwić, czy raczej uznać to za fizjologię i poczekać, aż dziecko wyrośnie ? Chciałabym zaznaczyć, że nie każda stopa koślawa musi być poddana terapii, natomiast ważne jest, żeby została prawidłowo zbadana. Z relacji rodziców wiem, że wizyta z dzieckiem u lekarza trwa zazwyczaj 8-10 minut i polega na tym, że dziecko ma się przejść – diagnoza – stopa płasko- koślawa, wkładki i but ortopedyczny, kontrola za pół roku/rok lub inna wersja – dziecko z tego wyrośnie :-).

Zacznijmy od początku…

Koślawe stópki u dwulatka

 

Koślawe stópki u dwulatka lub dziecka w innym wieku, wyglądają mniej więcej tak jak na obrazku. Wyraźnie widać, że pięta nie jest ustawiona równo w osi podudzia, tylko ucieka na zewnątrz powodując obciążenie brzegu przyśrodkowego stopy. U jednych dzieci stópka jest odchylona bardziej u innych mniej. Fizjologiczna koślawość wynosi około 5 stopni, wszystkie odchylenia powyżej tego kąta mogą świadczyć o ustawieniu pięty w koślawości. W 2-3 roku życia koślawość tyłostopia, która wynosi nawet około 15 stopni jest w normie, ale tylko wtedy, gdy podczas stania na palcach koślawość pięty przechodzi w szpotawość. Zatem zawsze należy zmierzyć nie tylko sam kąt odchylenia pięty, ale również wykonać test stania na palcach i uważnie obserwować jak zmienia się ustawienie pięty.

Jeśli ustalimy już kąt odchylenia pięty, warto sprawdzić, czy stopa nie jest jednocześnie płaska czyli tzw płasko- koślawa. Należy zwrócić uwagę czy widoczny jest brzeg przyśrodkowy stopy, czy stopa jest zupełnie płaska.

Mówię o tym , opisując króciutko badanie dziecka, ponieważ nie da się tego wszystkiego ustalić, prosząc dziecko jedynie o to, żeby się kawałek przeszło. Dodatkowo wkładki nie rozwiążą problemu. Dlatego uczulam wszystkie mamy, aby zwracały uwagę na sposób badania swoich pociech. Nie bójcie się również zadawać pytań 🙂

Martwisz się, że Twoje dziecko ma stopę płasko- koślawą ?

Zapraszam na konsultację, zadzwoń i umów się na wizytę 507-030-063 lub

wypełnij formularz kontaktowy

 

 

Tagi: , , , , , , , ,