Rehabilitacja niemowląt Gorzów Wlkp cz.2- Rodzice, to najczęściej pierwsze osoby, które zauważają dysfunkcję u swojego maluszka. Niekiedy młode mamy dzwoniąc do mnie, mówią same, że być może im się coś wydaję i być może ich dziecko nie wymaga rehabilitacji, ale wolą sprawdzić. Taka postawa jest na pewno lepsza, niż udawanie, że problemu nie ma. Bo kto inny, jak nie Rodzice, zobowiązani są dbać o swoje skarby. Nawet jeśli okaże się, że rehabilitacja dziecka nie jest konieczna i rzeczywiście mama niepotrzebnie się martwiła, to i tak, taka sytuacja jest lepsza niż niedopatrzenie jakiegoś zaburzenia funkcji. Im wcześniej udamy się do fizjoterapeuty, tym prędzej otrzymamy odpowiedź na nurtujące pytania. Należy również pamiętać, że wczesna rehabilitacja przynosi wiele korzyści.

Rehabilitacja niemowląt Gorzów Wlkp cz.2

Rozwój niemowlęcia można ocenić między innymi, podczas swobodnej zabawy w leżeniu na brzuszku.

Także Drogie Mamy, kilka wskazówek na co zwrócić uwagę w leżeniu na brzuszku dla dziecka :

3-4 miesięcznego:

  • symetryczny podpór na łokciach

6-7 miesięcznego:

  • symetryczny podpór na otwartych rękach
  • zanika odruch chwytny

9-10 miesięcznego :

  • pozycja czworaczna
  • przenoszenie ciężaru ciała w pozycji czworakiej do przodu i do tyłu

12-16 miesięcznego :

  • chód

Jeśli zauważyłaś/zauważyłeś , że Twoje dziecko nie wykonuje jakiejś czynności ( którą wymieniłam) lub wykonuje ją w sposób nieprawidłowy, warto skonsultować to ze specjalistą – fizjoterapeutą. Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju i dojrzewa w sposób indywidualny, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Niemniej każde odstępstwo od normy, warto omówić z fizjoterapeutą zajmującym się rehabilitacją dzieci.

Wczesna rehabilitacja, odpowiednie ćwiczenia, często szybko pomagają dziecku osiągnąć poprawę sprawności ruchowej, odpowiednio do wieku w jakim się znajdują. Szczególnie dotyczy to dzieci zdrowych, którym czasami wystarczy pokazać prawidłowy wzorzec ruchu, aby niemowlęta rozwijały się w sposób właściwy.

mgr fizjoterapii Magdalena Figiel

Rehabilitacja niemowląt Gorzów Wlkp cz.2

 

 

 

Jeśli niepokoi Cię, że Twoje dziecko jeszcze się nie obraca, nie raczkuje, nie chodzi, zapraszam na konsultację – zadzwoń 507 030 063

lub skontaktuj się ze mną poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,