Gimnastyka Korekcyjna dla dzieci

Zauważyłam, że obecnie trochę zapomniało się o gimnastyce korekcyjnej dla dzieci. Pamiętam, że za moich szkolnych czasów, taka gimnastyka była dość popularne i co ważne – dostępna.

Obecnie wiele dzieci już w wieku przedszkolnym, nabiera nawyki nieprawidłowych wzorców postawy ciała, nieprawidłowego siadu itp. Skutkiem są oczywiście skrzywienia kręgosłupa, popularne ” garbienie się „, do tego w szkole dochodzi ciężki tornister i efekt gwarantowany.

Wspomnę jedynie, o za małych butach u 50% przedszkolaków, ale o tym w innym artykule 🙂

Dlaczego poruszam ten temat ? Ponieważ szczerze chciałabym zachęcić wszystkich rodziców, aby poszukali w okolicy, w której mieszkają takich właśnie zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci. Ćwiczenia już w wieku przedszkolnym są niezwykle ważne i mogą uchronić Nasze pociechy przed bólami w przyszłości. Nie mam tutaj na myśli jedynie bólów kręgosłupa, ale również stóp. Ponieważ okres 3-6 lat jest czasem, w którym kolanka ustawiają się fizjologicznie w koślawości, tyle tylko, że wówczas często rozwija się stopa płasko- koślawa, która niezauważona i niećwiczona, w przyszłości również może dać o sobie znać.

gimnasyka korekcyjna dla dzieci

gimnastyka korekcyjna dla dzieci

Na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, powinny znaleźć się ćwiczenia stóp w celu prawidłowego rozwoju łuku podłużnego. Pozwala to zapobiegać płaskostopiu, a uniesienie przyśrodkowego brzegu stopy pomaga w leczeniu stopy płasko- koślawej.

Ponadto ćwiczenia rozciągające między innymi mięsień trójgłowy łydki ( ścięgno Achillesa), mięśnie uda, mięśnie kończyn górnych, kręgosłupa itp.

Oprócz ćwiczeń rozciągających, na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci powinny pojawić się ćwiczenia równoważne.

Każde dziecko, które bierze udział w takich zajęciach, powinno przynajmniej raz na rok ( najlepiej raz na 3 miesiące) poddać się kontroli u fizjoterapeuty, w celu oceny postępów i ewentualnej modyfikacji ćwiczeń. Wówczas możemy otrzymać wyraźny obraz tego, jakie efekty uzyskujemy ćwicząc wszystkie partie ciała.

Do ćwiczeń należy również dodać naukę przyjmowania prawidłowej postawy ciała, zarówno podczas stania, jak i w siadzie. Takie cenne uwagi i nawyki wyrobione już w wielu przedszkolnym, pozwolą dzieciom lepiej funkcjonować w ławce, kiedy rozpoczną naukę w szkole.

Gimnastyka korekcyjna to nie są jakieś przypadkowe ćwiczenia, to cały plan ćwiczeń, który ma na celu nauczyć Nasze dzieci prawidłowych wzorców oraz skorygować występujące wady.

mgr fizjoterapii Magdalena Figiel

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , , ,