Diagnostyka metodą Prechtla

Diagnostyka metodą Prechtla służy do oceny globalnych wzorców ruchowych General Movements – GMs. Jest to narzędzie diagnostyczne, które pozwala bardzo szybko ocenić funkcjonowanie centralnego układu nerwowego małego pacjenta.

Pierwszą obserwację można wykonać już kilka dni po porodzie, co jest szczególnie ważne u wcześniaków, które można wstępnie zdiagnozować jeszcze podczas ich pobytu w inkubatorze.

Diagnostyka metodą Prechtla polega na obserwacji wzorców motoryki spontanicznej. Pierwsze ruchy dziecka można zauważyć jeszcze w brzuszku mamy – około 8 tygodnia ciąży. Utrzymują się one u dziecka po urodzenia do około 6 miesiąca życia.

Prawidłowe globalne wzorce ruchowe obejmują całe ciało w zmiennych sekwencjach ruchu ramion, szyi i korpusu. Mają one zmienną szybkość, amplitudę, intensywność oraz prędkość. Można zaobserwować rozpoczęcie i zakończenie ruchu.

Pierwszymi ruchami występującymi od 8 tygodnia ciąży do 6-7 tygodnia życia są ruchy wijące się ( writhing ), które stopniowo przekształcają się w ruchy wiercenia ( fidgety ) 9-15 tydzień życia. Okres przejściowy pomiędzy tymi ruchami, nie jest dobrym okresem do obserwacji, dlatego unika się analizy w tym właśnie czasie.

Na czym polega diagnostyka metodą Prechtla ?

Jest to przede wszystkim metoda bezinwzyjna, bezbolesna i niewymagająca znieczulenia. Diagnostyka opiera się na obserwacji dziecka z wykorzystaniem techniki wideo. Nagranie jest bardzo łatwe i bezpieczne. Wystarczy pokazać specjaliście krótki film z ruchami noworodka, aby ten był w stanie określić rodzaj globalnych wzorców ruchowych. Jeśli już w pierwszych dniach po porodzie globalne wzorce ruchowe będą nieprawidłowe, można od razu przystąpić do terapii lub choćby dalszej diagnostyki. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecięca plastyczność centralnego układu nerwowego jest ogromna.

baby

Dodatkowo jest to metoda bardzo czuła. Badania potwierdzają, że diagnostyka metodą Prechtla przy wystąpieniu nieprawidłych wzorców ruchowych u noworodka, wskazuje że w 95 % rozwinie się mózgowe porażenie dziecięce. Dlatego jest to metoda znana na całym świecie i coraz częściej służy jako narzędzie diagnostyczne.

Zachęcam serdecznie rodziców szczególnie wcześniaków do diagnostyki metodą Prechtla, ponieważ wiedza na temat stanu zdrowia dziecka nawet już w 25 tygodniu życia bywa nieoceniona.

 

 

mrg fizjoterapii Magdalena Figiel

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt 507-030-063 lub formularz kontaktowy

Tagi: , , , , , , , ,