Choroba zwyrodnieniowa ( zmiany zwyrodnieniowe stawów ) jest jedną z najczęściej spotykanych tzw. chorób cywilizacyjnych. Wynika z siedzącego trybu życia, niedostatecznej ilości i jakości ruchu. Efektem jest szereg zmian występujących w chrząstce stawowej, która ulega zniszczenia i traci swoją funkcję amortyzowania ruchów w stawie. Dochodzi do uszkodzenia warstwy podchrzęstnej, tworzenia się wyrośli kostnych ( osteofitów ), stanów zapalnych w obrębie błony maziowej i tkanek okołostawowych.
Objawem zmian zwyrodnieniowych jest ból. Początkowo występuje jedynie podczas ruchu w stawie. Z czasem dolegliwości bólowe pojawiają się również w spoczynku i w nocy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, możemy zaobserwować również sztywność stawu, ograniczenie ruchomości, trzeszczenie, zniekształcenie i poszerzenie obrysów stawu.
Celem leczenia jest złagodzenie objawów bólowych, utrzymanie aktywnego trybu życia oraz poprawa jakości codziennego funkcjonowania.
mgr fizjoterapii Magdalena Figiel
Tagi: błony maziowej, ból, chorób cywilizacyjnych, Choroba zwyrodnieniowa, chrząstce stawowej, funkcję amortyzowania, odzyskanie swobody ruchu w stawie, ograniczenie ruchomości, poszerzenie obrysów stawu, stanów zapalnych, stopnia zaawansowania choroby, sztywność stawu, tkanek okołostawowych, trzeszczenie, warstwy podchrzęstnej, wyrośli kostnych, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zniekształcenie
Zostaw komentarz