Rehabilitacja niemowląt Gorzów Wlkp Wizyty domowe –
Kiedy rozwój Naszego niemowlęcia jest prawidłowy, a kiedy można mówić o patologii ?
W pierwszym miesiącu życia dziecka, znajduję się ono pod wpływem tzw. ruchów masywnych. Niemowlę nie potrafi jeszcze utrzymać równowagi, dlatego możemy obserwować asymetrię ułożeniową. Aktywny jest odruch chwytny, odruch Moro oraz ATOS czyli asymetryczny toniczny odruch szyjny. W leżeniu na brzuszku zarówno rączki jak i nóżki są zgięte, niemowlę potrafi obrócić główkę z jednego boku na drugi. Natomiast nie podpiera się na kończynach. Punkty podparcia stanowi klatka piersiowa, policzek oraz przedramiona. Taka pozycja w pierwszym miesiącu życia jest czymś zupełnie normalnym.
Na co więc jeszcze należy zwrócić uwagę ? Co powinno Nas zaniepokoić ?
Otóż bardzo ważnym elementem jest KONTAKT WZROKOWY. Istotne jest aby niemowlę wodziło oczami za zabawką. Musimy pochylić się odpowiednio blisko nad maluszkiem i sprawdzić czy nawiązuję z Nami kontakt wzrokowy. Warto wspomnieć, iż niemowlę początkowo skupia wzrok najlepiej na przedmiotach czarno- białych, potem reaguję również na kolor żółty. Podobnie należy zbadać słuch dziecka. Noworodek słyszy od 4 dnia bardzo dobrze, natomiast widzi dokładnie od około 8 miesiąca życia. Brak kontaktu wzrokowego lub reakcji na dźwięk jest sygnałem niepokojącym. W takim wypadku należy skonsultować się odpowiednio z okulistą, logopedą, neurologiem dziecięcym, który ewentualnie pokieruję niemowlę na rehabilitację.
Jeśli dziecko w 3 miesiącu życia, wciąż przyjmuję asymetryczną pozycję tułowia, nie potrafi się stabilnie utrzymać w leżeniu na pleckach, powinien być to sygnał, aby udać się do specjalisty – neurologa, fizjoterapeuty. Zaburzeniem rozwoju objawiają się również problemy z utrzymaniem głowy w linii środkowej ciała. Podobnie brak stabilności miednicy powoduję, że nóżki zamiast unosić się w powietrzu, leżą na podłożu i nie pracują przeciwko sile ciężkości. Rączki nie dosięgają twarzy, brak możliwości rozwoju koordynacji ręka- oko, ręka – ręka, stopa – stopa. Takie zachowanie dziecka 3- miesięcznego powinno wzbudzać niepokój, należy wówczas czym prędzej poddać dziecko konsultacji ze specjalistami oraz rozpocząć rehabilitację.
mgr fizjoterapii Magdalena Figiel – fizjoterapeuta dzieci i dorosłych
Chcesz zadać pytanie ? Zadzwoń 507 030 063 lub wypełnij formularz kontaktowy
Tagi: 3-4 miesięczny, asymetryczna pozycja tułowia, Brak kontaktu wzrokowego, brak stabilności miednicy, fizjoterapeutą, fizjoterapeuta dzieci i dorosłych, kontakt wzrokowy, koordynacja, mgr fizjoterapii Magdalena Figiel, niemowlę, prawidłową koordynację, problemy z utrzymaniem głowy, Rehabilitacja niemowląt Gorzów Wlkp Wizyty domowe, Rozwój niemowlęcia, sygnał niepokojący, wczesna rehabilitacja
Zostaw komentarz